ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ ІНФОРМУЄ
Надходження туристичного збору зросли на 14,3 %: громади отримали 28,4 млн грн
З початку року Львівщина, Франківщина, Закарпаття та Київ очолили рейтинг найбільш привабливих туристичних місць в Україні.
У січні 2026 року місцеві бюджети отримали 28,4 млн грн туристичного збору. Це на 14,3 % більше, ніж за аналогічний період минулого року, коли було перераховано 24,9 млн грн.
Найбільші суми туристичного збору надійшли до бюджетів таких регіонів:
- Львівська область – 5,9 млн грн;
- Івано-Франківська область – 5,6 млн грн;
- Київ – 5,6 млн грн;
- Закарпатська область – 3 млн грн.
Під час тимчасового розміщення у готелях, хостелах, садибах та інших місцях проживання туристичний збір сплачують:
- громадяни України,
- іноземці,
- особи без громадянства.
Для громад це важливе джерело доходів, адже кошти спрямовуються на розвиток туристичної інфраструктури, облаштування локацій, популяризацію маршрутів та покращення умов перебування гостей.
Нагадуємо: не є платниками туристичного збору:
- особи з інвалідністю;
- діти з інвалідністю;
- особи, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю (не більше одного супроводжуючого);
- ветерани війни.
Перелік податкових агентів, які справляють туристичний збір, оприлюднюється на офіційних сайтах місцевих рад. Своєчасне та повне перерахування збору до бюджету – це внесок у розвиток громад і створення комфортних умов для туристів у кожному регіоні України.
Деклараційна кампанія – 2026: за січень мешканці Сумщини задекларували майже 54 млн грн
Головне управління ДПС у Сумській області нагадує, що з 1 січня 2026 року в Україні триває кампанія декларування доходів, отриманих громадянами у 2025 році.
Станом на 01.02.2026 по області подано 241 декларацію про майновий стан і доходи, із них 238 обов’язкових декларацій та 3 декларації для отримання податкової знижки.
За основним напрямками жителі області декларували доходи, отримані:
• у вигляді спадщини або подарунку – подано 137 декларацій;
• іноземні доходи – подано 4 декларації;
• інвестиційний прибуток – подано 2 декларації;
• від здачі в найм нерухомого майна – подано 33 декларації;
• від продажу рухомого і нерухомого майна – подано 10 декларацій;
• інші доходи – подано 52 декларації.
Сума задекларованого доходу склала 53,9 млн гривень.
За результатами поданих декларацій громадянами задекларовано до сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 2,7 млн грн та військового збору на загальну суму 2,4 млн гривень.
Також, станом на 01.02.2026 подано 6 декларацій громадянами, доходи яких перевищували 1 млн грн, які задекларували 7,7 млн грн доходів.
З доходів зазначеної категорії платників задекларовано до сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 0,3 млн грн та військового збору у сумі 0,3 млн гривень.
Станом на 01.02.2026 рік по поданих деклараціях до бюджету надійшло податку на доходи з фізичних осіб у сумі 0,1 млн грн, військового збору – 0,1 млн гривень.
Електронний витяг з Реєстру волонтерів: паперова довідка більше не потрібна
Головне управління ДПС у Сумській області інформує, що для волонтерів запроваджено можливість отримувати витяг із Реєстру волонтерів в електронному вигляді, що означає зручний доступ до власних даних онлайн.
Такі зміни передбачені наказом Міністерства фінансів України від 25.09.2025 № 494. Ним оновлено Порядок формування та ведення Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації. Документ зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.10.2025 за № 1460/44866.
Для благодійників, які вже включені до Реєстру, запроваджено зручну опцію – отримання витягу з Реєстру в електронній формі.
Такий витяг надсилається ДПС у відповідь на електронний запит благодійника.
Крім того, витяг автоматично формується та надсилається у випадках:
- включення фізичної особи до Реєстру;
- внесення змін до даних волонтера;
- виключення з Реєстру.
Довідково: Як подати заяву?
Як і раніше, заяву за формою № 1-РВ (оновленою) можна подати в електронному вигляді засобами електронної комунікації, зокрема через Електронний кабінет.
Форма F1308304 доступна за посиланням:
https://tax.gov.ua/data/material/000/006/58768/Forms_servis_fiz.htm
Процедура подання заяви та форма для заповнення доступна за посиланням:
https://tax.gov.ua/baneryi/dlya-volonteriv/zayava-pro-vklyuchennya-do-reestru/
ДПС нагадує ліцензіатам про обов’язкове подання заяви після сплати платежу за ліцензію
Державна податкова служба України нагадує: сплата чергового платежу за ліцензію – це лише перший крок. Після оплати потрібно обов’язково ще подати «Заяву про внесення чергового платежу». Без неї процес вважається незавершеним.
Форми заяви:
- паперова
- електронна
Що треба вказати в заяві:
- код класифікації доходів бюджету,
- суму внесеного платежу,
- номер і дату платіжної інструкції, що підтверджує внесення такої плати.
Після отримання заяви орган ліцензування автоматично формує витяг із реєстру ліцензіатів і надсилає його суб’єкту господарювання в електронній формі.
Це підтверджує, що платіж за ліцензію зараховано, а діяльність ведеться законно.
Нагадуємо: обов’язкова своєчасна сплата річної плати або щоквартальної частини річної плати за ліцензію передбачена Законом України № 3817 від 18 червня 2024 року.
Платіж слід здійснити до початку нового річного або квартального періоду, а після сплати обов’язково повідомити про це орган ліцензування у встановленому порядку.
Довідково:
Закон України від 18 червня 2024 року № 3817 ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (зі змінами)
Постанова Кабінету Міністрів України від 04.04.2025 № 374 «Деякі питання ведення єдиних реєстрів ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовується в електронних сигаретах, ліцензіатів та місць обігу пального»
Перелік платників з високою податковою довірою: нові правила формування у 2026 році
Головне управління ДПС у Сумській області інформує платників податків Сумщини, що з 01 січня 2026 року в Україні діють оновлені норми Податкового кодексу, що стосуються формування Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання законодавства.
Мета нововведень – підтримати сумлінних платників і вдосконалити податкове адміністрування в умовах воєнного стану. Для зручності платників підготовлено інформаційний лист з поясненнями ключових змін.
У документі зібрано основні вимоги та критерії, на підставі яких формується Перелік, особливості податкового адміністрування на період включення до Переліку.
Ознайомитися з інформаційним листом можна за посиланням:
https://tax.gov.ua/data/material/000/833/968680/InfoList1.pdf





