16 днів проти насильства

Дата: 25.11.2021 13:29

Щорічно в Україні, з 25 листопада до 10 грудня включно, проводиться Міжнародна кампанія «16 днів проти насильства», яку ініціював Перший всесвітній інститут жіночого лідерства у 1991 році. Дати початку та завершення Кампанії вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

Шістнадцятиденний період кампанії охоплює наступні важливі дати:

25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;

3 грудня – Міжнародний день людей із інвалідністю;

5 грудня – Міжнародний день волонтера/волонтерки;

10 грудня – Міжнародний день прав людини.

Мета акції – привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

Посилання на відеоматеріали:

1.Спровокувала?

Інформаційна кампанія «Спровокувала?» від ООН Жінки в Україні має на меті кинути виклик культурі звинувачення жертви (віктімблеймінгу), підвищити обізнаність щодо гендерно-зумовленого насильства та гендерних стереотипів в Україні. Всі відео мають статус соціальної реклами. Лист Нацради у вкладенні.

Домагання – це не комплімент

Жінка – не тільки «берегиня»

Переслідування –  це не кохання

Не існує «дівчачих» чи «хлопчачих» видів спорту

Насильство – це злочин. Зателефонуй в поліцію

2.Бийся як дівчина

Серія із 15 молодіжних роликів, які пояснюють різні прояви насильства та пропонують варіанти самозахисту, створені за підтримки Європейського Союзу.

Прес-реліз вкладаю. Ці ролики не мають статусу соціальних.

Можна вибрати кілька чи всі ролики, продемонструвати та обговорити з цільовими аудиторіями, чи траплялися такі ситуації та як на них варто реагувати. Доречним буде долучення представників/ць Нацполіції.

Структурно ролики поділяються на 3 категорії:

фізична самооборона, створена у партнерстві з інструктором з самооборони Нацполіції

юридичний аспект насильства - що таке домашнє насильство, кібернасильство, як ідентифікувати насильство, принцип активної згоди, перевищення допустимої самооборони.

сексуальна безпека - культура згоди, що така стать, гендер, орієнтація, токсичні відносини, сексуальна безпека в контексті пандемії

Все відео - https://www.youtube.com/channel/UCysCN-5GnOU2jkPDmFlllPw/videos

3.Безпечні міста та громадські простори для жінок і дівчат

Протягом 10 років Глобальна Флагманська Ініціатива ООН Жінки «Безпечні міста та безпечні громадські простори для жінок і дівчат» працює з провідними жіночими організаціями, місцевою та центральною владою, структурами ООН та іншими партнерами для розробки, впровадження та оцінки комплексних підходів до профілактики сексуальних домагань в громадських місцях та боротьби з ними в різних контекстах. Украі?на долучилася до програми «Безпечні міста та безпечні громадські простори для жінок і дівчат» у 2018 році. Наразі вже сім міст та громад в Україні використали методологію «Безпечні міста та громадські простори для жінок і дівчат» для розробки міських програм.

4.HeForShe University Tour

Студентська ініціатива ООН Жінки в рамках кампанії HeForShe, спрямована на створення вільного від дискримінації та сексизму академічного середовища. Вже був презентований у 5 університетах, кожен університет може організувати перегляд 20-хвилинного освітнього фільму та обговорити можливості створення безпечної території університету; антидискримінаційного наповнення навчальних програм та матеріалів; прозорої системи просування та управління вищими навчальними закладами без упереджень. У відео частина присвячена і питанням насильства.

Про ініціативу - https://ukraine.un.org/uk/150969-ukrayinski-zirky-znyalysya-u-novomu-filmi-rukhu-heforshe-pro-henderni-stereotypy

Сайт ініціативи та фільм - https://heforsheukraine.info/universitytour/

5.Шрами

Інтерактивний театр, де глядач може обирати дії актрис та впливати на розвиток сюжету. Створений ООН в Україні у партнерстві з Диким Театром, це є ключовим елементом кампанії 16 днів минулого року.
 Почитати про ініціативу -

Сайт - https://scars.org.ua/ (щоб програти – натиснути play)

Можна також пропонувати пройти сюжети та проаналізувати, що потрібно робити, якщо опинились у такій ситуації. Усі історії реальні, записані зі слів постраждалих від насильства, що у шелтерах.

6.Інфографіка минулого року з фактами щодо гендерно-зумовленого насильства - https://www.dropbox.com/sh/k1zvk54l4kz3atu/AACjhPJmXd6cBuV8CwbyNTMsa?dl=0

Куди звертатися за допомогою, якщо стали жертвою домашнього насильства:

- викличте поліцію за номером 102

- Національна «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 0 800 500 501, або 527 (безкоштовно з моб.тел.)

- Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 116 123 (безкоштовно з моб.тел.)

- якщо у сім`ї є діти, які стали жертвами насильства або були його свідками, тоді слід звернутися до служби у справах дітей

- отримати безкоштовну юридичну допомогу можна в Центрах безоплатної правової допомоги. Юристи можуть допомогти із розлученням та захистом майнових прав.роти